Ribų nustatymas, tai vienas iš sunkiausių ir nemaloniausių iššūkių, su kuriuo susiduriame gyvenime. Mes bijome, kad nustatytos ribos pakenks santykiams arba kiti ignoruos jas. Kita vertus, jų nenurodymas sukelia rimtų problemų, tokių kaip piktnaudžiavimas, manipuliavimas ir nepagarbos jausmas.
Nustatydami ribas, turime pasitikėti savimi ir tinkamai atsižvelgti į savo poreikius. Jei jaučiamės nesaugūs arba nežinome, ko norime, bus sunku nustatyti, kur turėtų būti riba. Pagalvokime, kas mums svarbu ir kokios yra mūsų ribos, prieš pradedant jas brėžti. Tiesiant ribas mes nenorime įskaudinti kitų, todėl bijome, kad kitas žmogus jausis atstumtas ar ignoruojamas. Noriu priminti, kad nesame atsakingi už kitų žmonių jausmus. Siūlau pirmiausia susitelkti į tai, kas svarbu mums.
Kaip nustatyti ribas?
Pirmiausia pagalvokime, ko negalime toleruoti. Praneškime apie ribas kitiems išreiškiant savo poziciją konkrečioje situacijoje, kai bandoma priversti mus daryti tai, kas nepriimtina. Pavykus apibrėžti ir perteikti savo ribas aplinkiniams, kitas žingsnis – nuolat jas stiprinti. Prisiminkime, kad žmonės buvo pripratę prie tam tikrų standartų ir gali jaustis sutrikę. Be to, duokime jiems laiko priprasti prie pokyčių.
Pirmenybė Jūsų gerovei ir vertybėms. Žinokime savo vertybių hierarchiją ir atitinkamai elkimės. Saugokime tai, kas mums svarbu. Jei tikrai vertiname savo vertybes, šis noras tampa stipresnis nei poreikis gyventi pagal kitų nuomonę ir pageidavimus.
Pasekmės, kai kas nors peržengia mūsų ribas. Kai kas nors peržengia mūsų ribas, privalome būti nuoseklūs ir veikti pagal įsipareigojimus. Tarkime, mus bando kalbinti tema, kuri mums nėra maloni, praneškime tai ir pasiūlykime kitą temą diskusijai. Jei, nepaisant to, pašnekovas mus ignoruoja imkimės konkretaus žingsnio, pavyzdžiui, palikime pašnekovą. Svarbu, kad po mūsų žodžių sektų veiksmai, kai kas nors nori kirsti nubrėžtą ribą.
Komunikuokime apie ribas. Kai kas nors peržengia mūsų ribas, aiškiai tai įvardinkime. Pavyzdžiui, tėvai vaišina anūkus saldumynais, nors žino, kad jų vartojimą ribojame, tuomet iš anksto asmeniškai informuokime apie tai — paaiškinkime, kas nepatinka ir kaip jaučiamės tokioje situacijoje. Taip žmogus žinos, koks elgesys buvo netinkamas ir ateityje galės jį ištaisyti. Taip išlaikome ribas ir didiname gyvenimo kontrolės jausmą.
Prašykime specialisto pagalbos. Viena vertus, ribos santykiuose su žmonėmis yra nepaprastai svarbios, kita vertus, jas labai sunku išreikšti ir įgyvendinti. Bijodami pakenkti kitiems, labiausiai žalojame save. Jei norime tvirtai išreikšti savo poreikius ir nusistatyti ribas, tačiau turime su tuo problemų, verta pasitelkti specialisto pagalbą. Individualios psichoterapijos metu išmokstame rūpintis savo ribomis, kurių dėka pagerėja santykiai ne tik su kitais, bet ir savimi.
Noriu priminti, kad ribų nustatymas yra procesas, reikalaujantis laiko ir kantrybės. Turime išmokti nustatyti savo ribas ir jas vykdyti, bet taip pat gerbti kitų ribas. Kai nustatysime savo ribas, geriau suprasime save ir patirsime didesnį pasitenkinimo jausmą santykiuose su kitais žmonėmis.